מיינדפולנס ותפקוד מיטבי בתקופות לחוצות


אורח החיים המודרני, במיוחד בתקופת הגילאים שבין 30 ל – 60, הוא מהיר ועמוס. רובנו מתרגלים לרמה גבוהה של מתח פסיכולוגי ומקבלים אותה כבלתי נמנעת. רמה סבירה של מתח אינה מזיקה ועשויה אף לדרבן אותנו ולסייע לנו להשיג את המטרות שלנו – אבל ביחד עם זאת, חשוב לדעת שמצב של מתח פסיכולוגי גבוה לאורך זמן (או סטרס, או לחץ נפשי – כולם שמות לאותה הרגשה או אותו המצב, פחות או יותר) פוגעת בבריאות הנפשית והפיסית, בכישורים המנטאליים שלנו (התארגנות, זיכרון, הסקת מסקנות, חשיבה חדה, יצירתיות, וכו'), ביכולתנו להתמודד בהצלחה עם התלבטויות ובסיכויינו לקבל החלטות אופטימאליות שיתאימו למסע החיים שלנו באופן מיטבי ויובילו אותנו להגדלת הסיפוק והאושר בחיים.

לעיתים קרובות אין באפשרותנו לשנות את הנסיבות הגורמות למתח, למשל: אנחנו לא מעוניינים  להחליף מקום עבודה מלחיץ, או לא מעוניינים לייצר שינויים מרחיקי לכת בעקבות עומס רב בבית, שהוא אופייני לתקופה בה הילדים שלנו הם עדיין קטנים. מתח עשוי ללוות התרחשויות עליהן אין לנו שליטה (הורה קשיש המאושפז בבית חולים למשל) ועוד. עם זאת, ניתן לעשות הרבה על מנת  להפחית את התגובה הפנימית שלנו לאירועים, והיא זו היוצרת למעשה את תחושת המתח הפסיכולוגי, ובכך אפשר ולמזער את ההשפעות השלילית של מתח עלינו. כל זאת – תוך שימוש בכלים שמסייעים לנו לשנות את האופן בו אנחנו עצמנו לומדים לקבל את מצבי החיים העמוסים ולהתמודד איתם.

באינרסנס אנו לומדים להיעזר במיינדפולנס, "קשיבות" בעברית.
תרגול מיינדפולנס מאפשר רגעים של מודעות מלאה להווה, כל זאת מבלי להתעכב על העבר או לדאוג לגבי העתיד. אנשים נעזרים במיינדפולנס מזה מאות שנים, תיאור שימוש במיינדפולנס מצוי בכתבים בודהיסטים עתיקים. בשנות השבעים של המאה הקודמת ד"ר ג'ון קבט-זין מאוניברסיטת מסצ'וסטס החל ללמד מיינדפולנס כטיפול מפחית מתח עבור חולי סרטן ומי שסובלים מכאב כרוני. ד"ר קבט-זין נחשב לאבי טכניקת ה – MBSR (Mindfulness Based Stress reduction), באינרסנס אנחנו עובדים עם טכניקות דומות, אשר מסייעות למיליוני אנשים ברחבי העולם להפחית משמעותית את העומס, הרגשי והפיזי, שנגרם על ידי מתח פסיכולוגי.

להפחתה כזו משמעויות מרחיקות לכת: היא מפיגה תשישות ותחושת מיצוי, מגבירה מיקוד וזיכרון, מעניקה גמישות קוגניטיבית מוגברת, מחזקת את מערכת החיסון, משפרת את הבריאות הכללית ואף מסייעת בהתמודדות עם מחלות ומאיצה החלמה. והכי חשוב: הכלים נשארים אצלכם, לשימוש בכל תקופת עומס בימי החיים בעתיד, ואפילו יותר מכך – לפעמים, הם פשוט הופכים חלק מהטבע שלכם.

WhatsApp chat