מיינדפולנס, דיכאון וחרדה


דיכאון וחרדה הן שתי ההפרעות הנפשיות הנפוצות ביותר. שתי ההפרעות קרובות מאוד זו לזו ויש להן גם מספר תסמינים משותפים כמו חוסר שקט, קושי בקבלת החלטות, דאגה מופרזת, מכאובים פיזיים, רמת אנרגיה נמוכה, קושי בביצוע מטלות יומיומיות ועצבנות. תסמינים נוספים של דיכאון כוללים ערך עצמי נמוך, אנהדוניה (היעדר יכולת לחוות הנאה), מחשבות אבדניות ועוד. תסמינים נוספים של התקף חרדה עשויים לכלול רעד, דופק מהיר והזעה.
ישנן שיטות טיפול שונות בחרדה ודיכאון, לעיתים ניתן להשיג שיפור משמעותי באמצעות נטילת תרופות פסיכיאטריות, טיפול פסיכולוגי גם הוא עשוי לעזור, ומחקרים רבים מראים שזה השילוב בין שני אלה – טיפול תרופתי לצד טיפול פסיכולוגי, שמניבים לאורך זמן את התוצאות האופטימאליות אצל רבים.

באינרסנס נערכים טיפולים שיחתיים אישיים כשהשימוש בכלים מבוססי מיינדפולנס, שמעצים את היכולת לשמור על התודעה במרחב ה"כאן ועכשיו", מסייע למי שמתמודדים עם תסמינים של חרדה ודיכאון. התרגול מסייע, בין היתר, להפחתת מתח. מחקרים מראים שתרגול מיינדפולנס במשך כמה דקות ביותר תורם רבות לבריאות הנפשית והפיזית ומשפר כישורים מנטאליים. בקרב מי שסובלים מדיכאון וחרדה רבים מעידים שתרגול מיינדפולנס הפחית משמעותית את עוצמת התסמינים.

כיום כבר אין עוררין על כך שקיים קשר הדוק בין בריאות נפשית ופיזית. באינרסנס תוכלו להצטייד בכלי פשוט לשימוש המוכח ככזה המשפר את החוסן הנפשי והגופני כאחד.
באמצעות מיינדפולנס ניתן להפיג תשישות ותחושת מיצוי, להפחית תגובות יתר רגשיות, לתמוך בתהליכי החלמה והתמודדות עם מחלות, לשפר יכולות מנטאליות (כגון ריכוז וזיכרון) ועוד. ניסיון מעשי רב שצברנו מוכיח כמה מיינדפולנס יכולה לסייע בהתמודדות עם דיכאון וחרדה.

חשוב להדגיש שוב, כי הטיפולים השיחתיים באינרסנס כמו טיפולים אחרים ממשפחת הטיפולים הפסיכותרפיים – אינם מיועדים להחליף טיפולים תרופתיים ובדרך כלל הם משתלבים היטב עם הטיפול התרופתי. במיוחד אצל מי שאובחנו כסובלים ממורכבות נפשית, כמו דיכאון, חרדה, ואחרים – חשוב לבחור מטפל/ת במיינדפולנס או בכל כלי אחר שיש לה היכרות עם התסמינים האופייניים וניסיון בעבודה עם מי שסובלים מתסמינים דומים. דווקא בגלל האופי הבלתי ניראה של התמודדויות נפש – מי שאין להם ניסיון בתמיכה בתסמינים כאלה עלולים בקלות לקבל רשמים שגויים או לספק תמיכה לא מדוייקת.

WhatsApp chat